entegreisler BLOG Yazılı Basından Dijital Basına Geçiş

25 Tem 2017
dijital-basın

Yazılı Basından Dijital Basına Geçiş

 

Yazılı basın unsurları gazete, dergi gibi okunma oranı yüksek olan fakat teknolojik çağ ile son derece önem kaybeden yazılı basın unsurları geliştirdikleri yeni sistemlerde pek etkili olmamaktadır. Yazılı basında yer alan bir takım stratejik unsurlar insanların okuma oranını düşürmektedir. Mesela yazılı basında 2. sayfa haberleri olarak sunulan insanların genelde bilinçaltına olumsuz etki bırakan haberler gibi haberler. Bir araştırmada yazılı basında yer alan ikilem yüzünden okuma oranlarda düşüşler yaşanmış ve birçok yerel gazete yayından çıkmıştır. Yazılı basının sonu getiren teknoloji ağında dijital anlamdaki gelişmeler, yazılı basını bu alana çekmeye başlamıştır. Örneğin artık haber gazeteler dijital  platforma taşınmıştır. Günümüzde haber siteleri kurulmuş ve yayınlar artık buradan sağlanmaya başlamıştır.Yazılı basında uzun süren okuma, haber edinme durumları dijital basında çok daha aza indirilmiş ve her an ulaşılabilirlik sağlanmıştır.

Yazılı basın unsurlarından reklam içerikli olmayan, haber edinme üzerine kurulu gazeteler dijital basın platformuna taşınmaya başlamıştır. Nitekim ki birçok gazetenin artık bir web sitesi bulunmakta ve bu web siteleri üzerinden kişilere ulaşmaktadır. Dijital basında haber edinme birimleri daha etkin ve verimli çalışmaktadır. Çok daha kısa sürede istenilen habere anında ulaşma imkanı sunan bu yöntem, yazılı basın gruplarının kendilerine bu alanda yer bulmaları için gecikmemelerini göstermektedir.

 

dijital basın medya

 

Dijital basın olarak haberin kaynağına ve daha çok görsel içerikle desteklenmiş haberlere ulaşmak çok kolaydır. Kişiler genelde video içerikli haberleri daha çok okumakta ve kendilerin kanıt sunulmuş haberlere itibar etmeye başlamışlardır. Basın gruplarında meydana gelen yanlılaşma durumlarından yazılı basın kendini dijital basına taşımış ve bu alanda gelişim göstermeye başlanmaktadır. Yazılı basında yer alan birçok alanda da değişim gösterilmektedir. Örneğin köşe yazarları kendini içerik editörlerine bırakmıştır.

haticesubasi

Entegreişler Blog, entegreisler.com - yoksa bi' fikriniz entegre olmaya bekleriz!

Bir Yorum Bırakın