entegreisler BLOG Televizyon mu? Gazete mi?

23 Tem 2017

Televizyon mu? Gazete mi?

Teknolojik gelişmelere bağlı olarak son dönemlerde yazılı basın unsurlarından uzaklaşmış bulunuyoruz. Eskilerin en çok kullanılan sabahları kahvaltı sofralarımızdan eksik olmayan gazete ve dergilerimiz artık yerini elektronik cihazlara bırakıyor. X kuşağında ki insanların vazgeçemediği yazılı basın araçları maalesef y kuşağında neredeyse yok denecek kadar azalmaya başlamıştı ki son dönemlerde, aşırı bir teknoloji eğilimi içerisinde insanlar kendilerini tekrar yazılı unsurlara bıraktı. Nitekim gazete okuyuculuğu azalmış olsa da yerine dergi okuma oranları arttı. Görsel basın birçok şeyi çaba sarf etmeden bize getirdiği için elbette dikkatimizi ve ilgimizi çok çekmektedir.

 

 

Kişisel olarak bilgi birikimi ve kültürel gelişmişlik seviyesinin kitap okuma oranı ile ölçüldüğü bir uzay çağı içerisinde bulunuyoruz. Eskilerde bir habere ulaşmak için gazeteler büyük kolaylık sağlıyordu. Nitekim iş ilanları bile gazetelerden aranıyordu. Fakat artık iş ilanları dahil çoğu şeyi internetten kolayca yapabilmekteyiz. Gazete okuma oranlarında düşüş olsa da son dönemlerin en önemli sorunu olan unutkanlık, radyasyona maruz kalıp yorgunluk gibi belirtiler insanları gazete dergi okumacılığına itecek gibi duruyor. Televizyon veya görsel basın unsurlarından oluşan araçlar bilgiyi doğrudan ulaşmamıza ve görsellik sunarak akılda kalıcılığını artırmaktadır. Birçok açıdan fayda sağlayan bu sistemler, düşünme ve sağ beyni kullanmada insanlara zararları da olabiliyor.

Kültürel gelişim açısından gazete okuma alışkanlığı ile yazılı unsurların okunma alışkanlığının edinilmesi önemlidir. Görsel basın ve yazılı basın olarak kullanılan unsurlar arasında denge sağlanması da gerekmektedir.  Televizyon ve gazete arasında seçim yapmak gerekirse, ikisinin de ayrı ayrı faydaları olduğunu söyleyebilir. Mesela gazeteyi istediğiniz gibi yanınızda taşıyabilir, her yerde okuyabilirsiniz. Yalnız televizyonu sadece sabit yerler de izleyebilirsiniz. Gazete de genelde haber ve magazinsel verilerden yararlanırken, televizyonda belgeseller seyredip uzak diyarları izleyebilirsiniz. Televizyon ve gazete tutumsal olarak aynı işlevde kullanıldığından genelde ikisinde ayrı zamanlarda önemli yerleri bulunmaktadır.

 

haticesubasi

Entegreişler Blog, entegreisler.com - yoksa bi' fikriniz entegre olmaya bekleriz!

Bir Yorum Bırakın