entegreisler BLOG Kullanıcı Odaklı Web Tasarım

30 Mar 2017

Kullanıcı Odaklı Web Tasarım

Kullanıcı Odaklı Web Tasarımı Nedir?: Web sitelerinin göze hitap etmesi ve kullanıcıya hoş gelecek olan tasarımların yapılması tasarımcılar için çok önemlidir. Bir web sitesine girdiğimizde ilk olarak tasarım göze çarpmaktadır. Fakat göze hoş gelen bir tasarım aslında kullanışlı olmayabilir. Aradığını kolaylıkla bulamayan ve istediği işlemleri kısa sürede gerçekleştiremeyen kullanıcılar için sitenin tasarımı arka planda kalmaktadır. Durum böyle olunca kullanıcılar işlerini halledemeden siteden çıkmaktadırlar.

Kullanıcıların isteklerine cevap veremeyen sitelerin ise yol kat etmesi oldukça zorlaşmaktadır. İdeal bir web sitesinin tabi ki de güzel bir tasarıma sahip olması gerekmektedir. Ama bunun yanında o sitenin hızlı açılması, kullanımının kolay olması, kullanıcının aradığını bulabilmesi gerekmektedir. Bu unsurları taşımayan sitelerin web tasarım unsuru da arka planda kalmaktadır. Önceden kullanılan ağır flash tasarımları, intro page giriş tasarımları sitenin sadece yavaş açılmasına neden olmaktaydı. Günümüzde de görüldüğü gibi flash bir tasarıma sahip olan site sayısı yok denecek kadar azdır. Bir internet kullanıcısı için web tasarım, sitenin hızlı açılması, yapacağı işlemi yapabilmesi oldukça önemlidir. Bu sebeplerle birlikte internet sitesi tasarlanırken sadece tasarıma değil, kullanıcı odaklı bir web tasarım işlemlerine ihtiyaç duyulmaktadır.

Web sitesinde sadece görselliğe önem verilmesi siteye yarar sağlamaktan çok zarar verecektir. Çok ama çok güzel bir tasarım yapmaya çalışırken tasarımda yapılacak olan hatalar daha da artacaktır. Bu hatalarda siteyi hantallaştıracaktır ve kullanıcıdan uzak bir yapılanmaya gidecektir. Kullanıcı odaklı bir web tasarım için kullanıcı fikirlerini almak çok önemlidir. Web sitenizin hedef kitlesinin ne istediğini iyi bilmeniz gerekmektedir. Bunun için sitenize gelen ziyaretçilerin siteniz üzerinde yaptığı tıklamalar, kullanıcıların sitenizi hangi amaçlarla kullandıklarını raporlayarak bir sonuca varabilirsiniz. Gelişen teknolojinin vermiş olduğu imkânlarla birlikte ayrıntılı raporlar oluşturabilirsiniz ve bu raporlar ile birlikte sitenizin web tasarım unsurlarını değiştirebilirsiniz. Böylelikle kullanıcılara daha çok sevecekleri ve işlerini kolayca halledebilecekleri bir web sitesi sunmuş olacaksınız. Büyük web sitelerinin tasarımları incelendiğinde tasarımlarının oldukça sade ve kullanıcıya uygun bir şekilde olduğu görülmektedir. Böyle olunca da sevilmeleri ve büyümeleri kaçınılmaz olmaktadır.

Web tasarım yapacak olan bir tasarımcı tasarıma dikkat etmelidir. Ama bunun yanında web sitesinin ne anlatmak istediğini açık ve net bir şekilde anlatabilmelidir. Web sitesinin kullanan kullanıcının bu siteyi hangi amaçla kullanacağını bilmelidir ve tasarımını bunları dikkate alarak yapmalıdır. Tüm bu unsurlar bir arada olduğunda ortaya çok daha kullanışlı ve güzel bir tasarım çıkacaktır. Böylelikle kullanıcı aradığını kolaylıkla bulabilecek ve yapmak istediği işlemleri zaman kaybetmeden yapabilecektir. Kısacası, kullanıcı odaklı web tasarım için kullanıcılarınızla iletişim kurmalısınız, sitenizde nasıl gezindiklerini izlemelisiniz. Web sitesinin tasarımını önce bir kağıt üzerinde çizmelisiniz ve bütün detayları kağıt üzerinde planlamalısınız. Tüm bunlar göz önüne alındığında ve eksiksiz bir şekilde yapıldığında kullanıcı odaklı web tasarımı yapılmış olacaktır ve başarılı bir web sitesi ortaya çıkacaktır.

entegreisler

yoksa bi' fikriniz entegre olmaya bekleriz!

Bir Yorum Bırakın