entegreisler BLOG Instagram’a Facebook Benzeri Akış Sayfası Geliyor!

28 Mar 2017

Instagram’a Facebook Benzeri Akış Sayfası Geliyor!

Instagram, artık kronolojik gönderi akışından vazgeçiyor. Facebook-benzeri bir akış sayfasına sahip olacak olan Instagram, artık kullanıcıların gözden kaçırdığı gönderileri de zamandan bağımsız olarak tekrar akış sayfasının üst kısımlarında yer verecek.

Facebook’taki kullanıcıların ve Facebook sayfalarının sayısının hızla artması ve Facebook’un reklam odaklı bir sosyal ağ politikası izlemesi gibi sebeplerden dolayı Haber Kaynağı algoritması uygulanmaya başlanmış ve kullanıcılar artık en fazla etkileşime geçtiği kişilerin ve sayfaların gönderilerini diğerlerine göre daha öncelikli olarak görmeye başlamıştı. Şimdi ise benzer bir sistem Instagram için de uygulanmaya başlayacak.

An itibariyle zamana göre bir gönderi akışı sistemine göre çalışan Instagram, en son paylaşılan gönderileri akış sayfasının en üst kısmında yer veriyor. Ancak popüler fotoğraf ve video paylaşım platformunda artık zaman kavramı geri planda kalıcak. Zira yapılan açıklamaya göre Facebook-benzeri kişiselleştirilmiş bir akış sayfası kullanıcılara sunulmaya hazırlanıyor. Yapılan açıklamada kullanıcıların ilgi alanları, etkileşim gösterdiği gönderi türleri gibi metriklere göre bir akış sayfası sunulacağını söyleyen Instagram, tüm paylaşımların yine akış ekranında olacağını; ancak zamandan bağımsız olarak farklı sıralama ile gösterileceğinin altını çiziyor.

Yapılan testlerde kullanıcıların Instagram’da paylaşılan gönderilerin %70‘ini kaçırdığı sonucuna ulaştıklarını belirten Instagram, paylaşımların kronolojik sırayla gösterilmesine devam edilmesi durumunda birçok kullanıcının ilgi alanına giren fotoğrafları ve videoları göremeyeceğini vurguluyor. Sonuç olarak; Facebook’taki Haber Kaynağı algoritmasının ardından etkileşim almak adına çok daha fazla efor sarfetmeye başlayan bireysel kullanıcılar ve markalar, artık Instagram’da da aynı eforu sarfetmeleri gerekecek. Zira artık kullanıcılar bir hesabın paylaşımlarına ilgi duymadığı sürece gelecekte o hesaptan yapılan paylaşımlar o kullanıcılara olduğundan daha seyrek şekilde gösterilecek.

Tüm kullanıcıları kapsayacak olan bu yenilik, önümüzdeki aylarda kullanıma sunulmuş olacak.

entegreisler

yoksa bi' fikriniz entegre olmaya bekleriz!

Bir Yorum Bırakın