entegreisler BLOG Instagram, Snapchat’i Geçebilir mi?

30 Mar 2017

Instagram, Snapchat’i Geçebilir mi?

Instagram, tasarımını ve uygulama simgesini baştan aşağı yenilemiş ve karşımıza neredeyse yeni bir uygulamaymış gibi çıkmıştı. Güncellemeler ile yeni arayüzdeki sorunları düzelten Instagram, geçtiğimiz gün sürpriz bir şekilde “Hikayeler” özelliğini kullanıma sunmuştu.

Daha önce hiç bu özellik için ipucu vermeyen Instagram, aniden “Hikayeler” özelliğini duyurması ile büyük şaşkınlık yaratmıştı. Şaşkınlığın sebebi ise Instagram Hikayeler özelliğinin Snapchat mantığı ile işlemesiydi.

Facebook bir türlü rakip olamadığı Snapchat’i bu sefer tarihten silmek için en büyük kozunu oynadı. Instagram! 500 milyondan fazla kullanıcıya sahip olan Instagram’a, Snapchat’in tek yapabildiği işlem olan anlık hikaye paylaşımı özelliği de eklendi. Instagram Hikayeler ile şimdilik sadece fotoğraf ve video çekebiliyor, bunlara Instagram filtreleri ekleyebiliyor, üzerine yazı ve şekiller yazabiliyoruz. Snapchat’teki yüz filtreleri Instagram Hikayelerde yok bu nedenle rakip olamazlar diyenler olacaktır fakat yakın zamanda Instagram’a da MSQRD’deki( MSQRD Facebook’un sahibi olduğu yüz filtreleme programı) yüz filtreleri ve daha fazlası gelecek.

İşin Reklam Boyutu

Instagram’ın kullanıcı sayısı ile Snapchat henüz yarışacak konumda değil. Firmalar, reklam verecekleri zaman artık önceliğini Instagram’dan yana kullanacaktır. Özellikle Snapchat’in 18-24 yaş arasındaki maddi açıdan aileye ihtiyaç duyan kişilerin daha yoğun olarak kullandığını göz önünde bulundurursak, firmaların reklamları için satın alma gücünün daha fazla olduğu kullanıcıya sahip olan Instagram, mantıklı bir seçim olacaktır. Toparlamak gerekirse, Instagram’ın uygulama optimizasyonu, kullanıcı sayısı, popülerliği, filtreleri ve yeni gelecek olan yüz filtre özellikleri ile yıl sonuna kadar Snapchat’e çok ağır darbe vuracaktır.

entegreisler

yoksa bi' fikriniz entegre olmaya bekleriz!

Bir Yorum Bırakın