entegreisler BLOG Görsel Basının Faydaları

24 Tem 2017
görsel basın

Görsel Basının Faydaları

Çok eskilerden süre gelen bir haber alma ihtiyacımızın bulunmakta, bu ihtiyaç doğrultusunda oluşan birçok yayın grubu bulunuyor. Yazılı yayınlar eski zamanlarda insanların, ülkeden, dünya dan ve herhangi bir sistemden haberdar olmak gazeteler sayesinden oluyordu. Gazeteler 3 ayda bir köy meydanlarına geliyor ve insanların okumasına sunuluyordu. Ücret olarak da uzaktan geldiğinden ve bazı basım ücretlerinden dolayı pahalıydı. Sonraları günlük olarak, sabahları okunan gazeteler radyolar gelince biraz duruldu. Radyolardan haberler sesli bir şekilde dinlenmeye başlanmıştı. Daha sonraları ise televizyonun gelmesi ile iyiden iyiye basın ayağı değişmiş oldu.

 

Görsel basın olarak nitelendirdiğimiz, duyma ve görme yetimize hizmet eden bu birimler, zahmetsiz bir şekilde bizlere bazı haberleri, bazı durumları aktarmaya başladı. Dünyanın her hangi bir yerinde yaşanan olaylardan haberdar oluyor. Günlük olarak, ülke ve dünya gündemini takip edebiliyorduk. Uydu sistemlerinin gelişmesi ile daha çok kanal ve daha çok bilgiye ayrılan televizyon, görsel basının e başlıca araçlarındandır. Son dönemlerde internet üzerinde basın ve yayıncılık yapılsa da yine bir nesil televizyon kültüründen kopamamıştır. Görsel basın bizlere doğrudan bilgi aktarımında bulunduğundan oldukça faydalıdır. Örneğin bir gazetenin elinize ulaşma süresi ve onu okuma eğilimi sırasında harcadığınız zamanın 3/1 ini görsel basına harcamazsınız. Görsel basın bir takım bilgileri görsel olarak sunduğundan akılda kalıcılığı daha yüksektir.

Bir yerde olan bir durumu canlı olarak izlediğinizde kesin sonuçlar elde edebilir ve bu durumdan direk olarak haberdar olabilirsiniz. Görsel basın yazılı basından daha çok içeriğe sahip olduğundan insanlar çocuk eğitiminde yararlanabilmektedir. Bir çok kanal vasıtası ile hiç ulaşılamayacak bilgilere kısa sürede ulaşmakta mümkündür. Görsel basın içerisine son dönemlerde internet kullanımı da girdiğinden her hangi bir araştırmayı anında yaparak zaman kazanabilirsiniz. Televizyon gibi izletilen değil istediğiniz şeyi seçme özgürlüğüne de sahipsiniz.

 

haticesubasi

Entegreişler Blog, entegreisler.com - yoksa bi' fikriniz entegre olmaya bekleriz!

Bir Yorum Bırakın