entegreisler BLOG Google, Facebook’un en büyük para kaynaklarından birine saldırıyor

28 Mar 2017

Google, Facebook’un en büyük para kaynaklarından birine saldırıyor

Mobil uygulamaların internet dünyasını ele geçirmeye başlamasıyla internet devlerinin gelir kaynakları da kanal değiştirmeye başlıyor. Google‘ın en büyük kaynaklarından biri olan Adwords artık mobil alanda da büyük getiriler sağlıyor. Tabi Facebook da bu alanda boş değil. Geçtiğimiz bir kaç yıldır Facebook‘un mobil uygulama indirmesine yönelik reklam modeli inanılmaz bir hızla büyüdü. Gerçekten çok faydalı bir reklam modeli olduğu için ve fiyat/performans olarak başarısını kanıtladığı için çok kullanılmaya başlandı ve şu anda Facebook’un büyük gelir kanallarından biri oldu. Bu durum, Google’ın pay kaybetmesi anlamına geliyor. Google ve Facebook arasında bir yarışa dönüşmüş durumda.

Atağa geçen taraf Google oldu.
Google, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir duyuru ile artık arama sonuçlarında uygulamalara ilişkin sonuçlar gösterip direkt olarak buradan uygulamayı indirmeye imkan vermeye başladı.
Arama yaptığınız zaman bir uygulama ile ilgili sonuç çıkarsa bu sonuç içerisinde oylar ve yorumların sayısı görünecek ve tıklayıp arama sayfasından tamamen çıkmadan yani Play Store’a girmeden uygulamaya ilişkin detayları görüp indirebileceksiniz. Henüz tüm kullanıcılar bu özelliğe aktif olarak erişemiyor olsa da bu büyük değişikliğin Facebook için bir tehdit olduğu açıkça ortada. Google bu yenilik sayesinde arama sonuçlarında uygulamalara ulaşılabildiğini ve buradan da download kazanılabildiğini kanıtlarsa eğer uygulama sahipleri Facebook’a daha az ödeme yaparlar. Facebook’un gelirlerinin %62’sinin mobilden geldiğini ve mobil gelirlerin içerisinde de büyük bir alanı uygulama indirme reklamlarının kapsadığını düşünecek olursak gerçekten Facebook bunu bir tehdit olarak algılayabilir.

entegreisler

yoksa bi' fikriniz entegre olmaya bekleriz!

Bir Yorum Bırakın