entegreisler BLOG Facebook Yapay Zekalı Harita Geliştiriyor

28 Mar 2017

Facebook Yapay Zekalı Harita Geliştiriyor

Facebook’un son hedefi, özel bir harita uygulaması hazırlamak. Farklı yönü ise, bu uygulamanın yapay zekaya sahip olması!
Facebook, günümüzde sadece bir sosyal medya sitesi değil de bir teknoloji şirketi haline geldi. Bu bağlamda Facebook’un son çalışması Facebook Haritalar, farklı yapısı ile dikkatleri üzerine çekmeye şimdiden başlamış oldu!
Mark Zuckerberg tarafından geçtiğimiz aylarda duyurulan Connectivity Lab oluşumunun çalışmaları somutlaşıyor. Doğrudan Mark Zuckerberg tarafından yayınlanan bir video ile gündeme gelen Facebook Haritalar, yapay zekaya sahip yapısı ile dikkat çekiyor.

Söz konusu bu yapay zekanın temel amacı ise, görsel öğeleri tanımlamak üzerine kurulmuş. Örnek vermek gerekirse Facebook Haritalar, insan yüzünü tanımlayabiliyor. Ortaya çıkan bilgilere göre bu sayede, belirlenen; cadde, mimari yapı ve okullarda ne kadar insan olduğu saptanabiliyor.

Öte yandan Facebook’un Connectivity Lab oluşumu tarafından geliştirilen harita uygulaması şu anda, 21,6 milyon metre kare alanı taramış durumda ve 5 metreye kadar kuşbakışı görüntü sunabiliyor.
Son olarak belirtmek gerekirse gayrı resmi ismiyle Facebook Haritalar, Facebook Drone projeleri ile entegre olarak kullanılacak. Şu an için bu kullanımın temel amacı ile ilgili net bilgiler ise paylaşılmış değil.

entegreisler

yoksa bi' fikriniz entegre olmaya bekleriz!

Bir Yorum Bırakın