entegreisler BLOG Elektronik Gazetler

28 Tem 2017

Elektronik Gazetler

Yazılı medya  unsurlarının başında yer alan gazete, okuyucu kitlesinin azalmasından sonra bir takım değişikliklere başvurmak zorunda kaldı. Görsel basına olan yoğun talep, dijitalleşen dünya standartlarında insanların sürekli olarak, internet dünyasında bulunmasından dolayı  gazetelerin de elektronikleşmesi kaçınılmaz sondu. Görsel medya da sabah haberlerinin sunumunda, elektronik gazetelerden faydalanarak, manşet incelemeleri yapmaya başlaması ile elektronik ortama dökülen gazeteler, gün geçtikçe daha çok okunmaya başlanmıştır. Gazetelerin ulaşımı, teslimatı ve okunma süresi gibi bazı alışkanlıklar gerektirir. Gazete düşkünleri genelde kahvelerini alır köşelerine oturur ve gazetelerini okurlar ama gün içerisinde yoğun çalışan insanların gazete okuması olanaksızlaşıyor. Elektronik gazeteler bu imkanı sağlıyor.

Bilgisayarların, tabletlerin ve telefonların içerisine indirilebilir gazeteler ile insanlar artık daha rahat gazete haberlerini takip edebiliyorlar. Son zamanlar da gazetecilik üzerine büyük bir dönüşüm fikri gibi gözüküyor. Elektronik gazeteler ile kişiler diledikleri yerlerde telefonları ile hemen gazetelere ulaşılabiliyor olmaları kolay ve etkili bir yöntemdir. Satış düşüklüğünden dolayı kapanma ve yerini büyük dönüşüme açık yayınlara bırakan bir çok gazete dijitalleşmeye ayak uyduramadığı için yok olmuştur. Gazetecilik anlayışının yazılı basın unsurlarında görsel basına aktarılması akılda kalıcılığı artırdığı gibi gazetelerin okunma oranını artırmaktadır.

Görsel medya araçları arasında yer alan birçok alanda kullanılabilen elektronik gazeteler için gelecek dönemlerde özel tabletler şeklinde bir çalışma olabilmesi ihtimaller bulunmakta. Yani bir tablet üzerinde birçok farklı gazetenin günlük gelmesini sağlayan bir sistemden bahsediliyor. Bu durum insanların gazete dağıtım ağını beklemek zorunda olmadan istedikleri saatte gazete okumalarına olanak sağlayacaktır.

haticesubasi

Entegreişler Blog, entegreisler.com - yoksa bi' fikriniz entegre olmaya bekleriz!

Bir Yorum Bırakın