entegreisler BLOG Dünya’yı Saran Wannacry Virüsü

21 Tem 2017
virüs siber

Dünya’yı Saran Wannacry Virüsü

Dünya aynı anda birçok ülkede hakimiyet kuran yüz binlerce insanı etkileyen virüsü konuşuyor. Bir fidye casus virüsü olarak kabul edilen virüs, 70 e yakın ülkede 200 bin kişinin kullanıcı bilgilerine ulaşmış ve belgelerini kilitlemeyi başarmıştır. Genelde windows işletim sahibi bilgisayarlarda kendini gösteren ve bilgisayara zararlı yazılımlar aracılığı ile bulaşan, bilgisayarlarda ki belgeleri kilitleyerek açılması için ödeme yapılması gerektiğini söyleyen bir çeşit fidye yazılımıdır. Siber güvenlik birimleri ve bu alanda uzman kişiler virüsten korunmak ve bu virüse karşı önlem almak için birçok yol öneriyorlar. Virüs hızlı ve etkili bir şekilde birçok ülkede aynı zamanlarda görülmesi büyük bir çete tarafından hayata geçirildiğini gösteriyor. Siber güvenlik birimleri ve uzman yazılımcılar virüsün bulaşma ve türeme sistemlerini araştırırken kullanıcıların bu virüse karşı önlem almaları gerektiğini vurguluyor. Önemli belgelerin, verilerin bulunduğu bilgisayarlardaki verileri başka bir yerde yedekleme, saklamak bu virüsten koruma amaçlı yapılabilecekler arasındadır.

Uzmanların virüs hakkında araştırmaları ve birçok ülkeden bir araya gelen topluluklar da virüsten en çok etkilenen ülkelere göre sıralama yapılıyor. Türkiye bu sıralamada 14. sırada. Verileri ve belgelerin kilitlemesinden sonra gelen ödeme sisteminin de güvenliği olmadığı ve kullanıcı bilgilerinin çalınabileceği konusunda uzmanlar bilgisayar kullanıcılarını uyarıyor.  Ödeme sistemi açılsa da ve ödeme sistemi gerçekleşse de belgelerin geri geleceğinin de garantisi yok. Bu sitem ile  binlerce insandan para sızıntısı yapan çetenin bulunması için çalışmalar yapılsa da güçlü bir örgüt oldukları kesin.

 

Uzmanlar Bu virüslerden korunmak için, maillere gelen zararlı gözüken ve şüphe çeken maillerin açılmaması gerektiğini, tarayıcılar üzerinden sitelere giriş yapılırken site adının doğrudan yazılması gerektiği, şüpheli web site adreslerine tıklanmaması gerektiğini söylüyor.  Yazılımdan en çok etkilenen microsoft işletim sistemlerinden gelen açıklamada güncellemeleri açık tutmak ve son gelen microsoft security bulletin ms170-010 güncellemesini mutlaka yüklemeleri gerektiğini bildirmiştir.

 

haticesubasi

Entegreişler Blog, entegreisler.com - yoksa bi' fikriniz entegre olmaya bekleriz!

Bir Yorum Bırakın