entegreisler BLOG Dijital Pazarlamada Mecra Seçimi

30 Mar 2017

Dijital Pazarlamada Mecra Seçimi

Dijital Pazarlamada Mecra Seçimi Nasıl Yapılmalı? Geçtiğimiz 10 yıl içerisinde pazarlama sektörü oldukça değişiklik gösterdi, büyüdü ve gelişti. Gelişen teknoloji ile beraber artan bant genişlikleri, herkesin mobil cihazlar kullanması gibi etkenler insanların yaşam tarzını değiştirdi. Yaşam tarzı ile birlikte insanların alışveriş yapma alışkanlıkları da büyük ölçüde değişiklik gösterdi. İnsanların hayatına giren bu teknolojilerin ve insanların bunu nasıl kullandıklarının farkında olan markalar bu iş için bütçe ayırmaya başladılar. Böylelikle ortaya bir dijital pazarlama kavramı çıkmış oldu. Dijital pazarlama, geleneksel yöntemlerden uzak yani televizyon, radyo, dergi gibi klasik platformları değil; mobil, internet ve interaktif diğer platformları kullanmaktır. Dijital pazarlama ile birlikte markanızı en iyi şekilde destekleyebilirsiniz ve insanlara tanıtabilirsiniz.

Dijital pazarlamanın yapılabilmesi için öncelikle 4 adıma ihtiyaç duyulmaktadır. Bu adımlar; Elde et, kazan, ölç- optimize et ve sahip çık şeklindedir. Bu adımlar ile birlikte markanızı ya da işinizi en iyi şekilde tanıtabilirsiniz ve istediğiniz hedef kitlesine kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bu adımların ilki olan elde et kavramı; müşteriyi kendi sayfalarınıza çekebilmeyi ifade etmektedir. Müşterilerin sizi fark etmesini sağlamak için arama motoru optimizasyonu, arama motoru reklamları, sosyal pazarlama, gelir ortaklığı gibi birçok etkeni bir arada kullanabilirsiniz. Bu etkenlerle birlikte müşterilerinize daha kolay ulaşabilirsiniz ve yaptığınız reklamlarla müşteriyi kendinize çekebilirsiniz. Kazan adımı, sadece satış yapabilmeyi ifade etmemektedir. Yayınlamış olduğunuz bir yazının okunması, yazının beğenilme sayısı, blog takipçi sayısının artması gibi unsurlar da sizin kazandığınızı gösterecektir. Ölç ve optimize et adımlarında ise dijital pazarlama yaparken neyin doğru neyin yanlış yapıldığının farkına varmanızı sağlayan adımdır. Başarınızı ölçmeyi başarabiliyorsanız bu yolda emin adımlarla yürüyebiliyorsunuz demektir. Sahip çık adımında ise kendi müşterilerinizi memnun etmek ve onların her zaman sizinle kalması için yapılan çalışmaların yapılması gerekmektedir.

Dijital pazarlama alanında markanızın kesinlikle bir web sitesi olması gerekmektedir. Müşterileriniz bu web sitesi ile sizi tanıyacaktır ve sizden haberdar olacaktır. Web sitesinin dışında facebook, instagram gibi alanlardan reklam satın alabilirsiniz ve dijital pazarlama işlemlerine başlayabilirsiniz. Dijital pazarlama yapmadan önce hedef kitlenizi iyi bir şekilde belirlemeniz gerekmektedir. Markanızın ilgi alanına girmeyen kişiler için yapılan reklamlar sizin için faydalı olmayacaktır ve istediğiniz geri dönüşü sağlayamayacaksınız. Bu yüzden öncelikle size kimlerin ulaşmasını istediğini iyi bir şekilde belirlemeniz gerekmektedir. Markalar kullanıcıların hangi kanalda daha aktif olduklarını ve dijital ortamda nasıl bir davranış sergilediklerinin farkında olarak farklı kanalları birleştirerek bir strateji oluşturabilirler. Müşterileriniz için hazırlayacağınız materyallerin yaratıcı bir şekilde olması gerekmektedir. Çünkü yaratıcı ve farklı olan şeyler her zaman dikkat çeker ve müşterinin oraya doğru gitmesini sağlar. Yapılan analizler ve incelemeler sonucunda etkili bir dijital pazarlama kaçınılmaz olacaktır ve istenilen müşteri kitlesine ulaşılacaktır.

entegreisler

yoksa bi' fikriniz entegre olmaya bekleriz!

Bir Yorum Bırakın