entegreisler BLOG Birbirinden İlginç 3 Yeni İcat

10 Tem 2017
teknoloji icad

Birbirinden İlginç 3 Yeni İcat

Yaşadığımız yüzyıl teknoloji yüzyılı olarak adlandırılıyor. Bir uzay çağı olarak da bilinen bu dönemlerde her ülkeden binlerce bilim insansı kendi alanlarında yeni teknolojiler üretiyor. Bilim insanların tıbbi alanda, teknolojik alanda, dijital alanda yaptıkları icatlar ve buluşlar insanlık tarihinin önemli birer adımlarını oluşturuyor.

Birçok ülke de icadı yapılmış ve kullanım alanı belirlenmiş bazı ürünler şöyle;

halı ışıklıKaranlıkta yol gösteren halılar; 2 öğrencinin ödevlerini yerine getirmek için tasarladıkları halı bir anda yoğun bir ilgi gördü ve mimari tasarımcılar tarafından ev tekstili açısından tarihin en yeni teknolojisi olarak kabul edildi. Halılar gece karanlıkta yol gösterici olacak, içerisinde bulunan yumuşak ışık dizaynı ile dokunuşları algılayabilecek ve bu sayede gece yönünüzü kaybettiğinizde halının üzerinde ki ışıklar sayesinde yolu bulabileceksiniz.

 

teknoloji icadKendini onarabilen malzeme; Londra bir malzeme üretimi gerekleştiren bilim insanları, malzemenin herhangi bir yerinde meydana gelecek kesilme ve kırılma durumunda hiç bir yapıştırıcıya ihtiyaç duyulmadan tekrar kendi kendine yapışabilecek bir malzeme geliştirdiler. Kaliteli üretim ve ürünlerde ki deformeleri en aza indireceği tahmin edilen bu teknoloji son derece önemli ve güzel bir buluş olarak tarihe geçmiştir. Henüz ismi belirlenemeyen malzeme için şuan bir tür yapay lastik ismi kullanılıyor. Molekül mühendisliğinin ilgi alanına giren malzeme birçok mühendislik alanın da dikkatini çekmiştir.

 

Çarpışmayı engelleyecek Yeni Teknoloji; Dünya üzerinde birçok insan trafik kazalarında hayatını kaybetmektedir. En çok kaza oranına sahip olan kara yolları ulaşımı için araçlar oldukça riskli olmaya başladı. Son zamanlarda otomobil üreticileri kaza risklerini azaltmak, kaza sırasında oluşabilecek hasarları en aza indirmek adına birçok çalışma yapmaktadır. Japonya da üretilen Nissan araç markası yeni geliştirdiği bir tür robot protetip i tanıtıma sundu. Bu teknoloji arıların uçarken başka uçan hayvanlarla çarpışmasını engelleyen gözlerinde ki 360 derece görüş açısı incelenerek yapıldı. Araçlarla birlikte kullanılacak olan teknoloji aracın metrelerce ötesindeki engeli algılamasına, önüne çıkan herhangi bir engeli anında fark etmesine olanak sağlıyor. Araba kullanıcıları için çok büyük bir icat olduğu bir gerçektir.

 

 

haticesubasi

Entegreişler Blog, entegreisler.com - yoksa bi' fikriniz entegre olmaya bekleriz!

Bir Yorum Bırakın